Skip to main content

IAAF World Race Walking Cup 2020


Updated soon…

2018 IAAF World Race Walking Team Championships

The 2018 IAAF World Race Walking Team Championships was the 28th edition of the global team racewalking competition organised by the International Association of Athletics Federations.

Organisers IAAF
Edition 28th
Date 5–6 May
Host city Taicang, China
Events 5

Results

Men

Race Gold Silver Bronze
10 km
(junior)
Zhang Yao 40:07 PB Wang Zhaozhao 40:12 PB José Eduardo Ortiz 40:17 NJR
10 km
(team)
China
Zhang Yao
Wang Zhaozhao
3 pts Japan
Shō Sakazaki
Hiroto Jūsho
14 pts Australia
Kyle Swan
Declan Tingay
24 pts
20 km Kōki Ikeda 1:21:13 Wang Kaihua 1:21:22 Massimo Stano 1:21:33
20 km
(team)
Japan
Kōki Ikeda
Toshikazu Yamanishi
Isamu Fujisawa
12 pts Italy
Massimo Stano
Francesco Fortunato
Giorgio Rubino
29 pts China
Wang Kaihua
Jin Xiangqian
Niu Wenchao
42 pts
50 km Hirooki Arai 3:44:25 Hayato Katsuki 3:44:31 PB Satoshi Mauro 3:44:52
50 km
(team)
Japan
Hirooki Arai
Hayato Katsuki
Satoshi Mauro
10 pts Ukraine
Maryan Zakalnytskyy
Ivan Banzeruk
Valeriy Litanyuk
29 pts Poland
Rafał Augustyn
Rafał Sikora
Adrian Błocki
37 pts

Women

Race Gold Silver Bronze
10 km
(junior)
Alegna González 45:08 AJR Glenda Morejón 45:13 Nanako Fujii 45:29 PB
10 km
(team)
China
Li Wenxiu
Ma Li
10 pts Ecuador
Glenda Morejón
Paula Milena Torres
13 pts Turkey
Meryem Bekmez
Ayşe Tekdal
25 pts
20 km Lupita González 1:26:38 Qieyang Shenjie 1:27:06 Yang Jiayu 1:27:22
20 km
(team)
China
Qieyang Shenjie
Yang Jiayu
Wang Na
17 pts Italy
Eleonora Giorgi
Valentina Trapletti
Antonella Palmisano
Nicole Colombi
38 pts Spain
Maria Pérez
Laura García-Caro
Raquel González
40 pts
50 km Liang Rui 4:04:36 WR Yin Hang 4:09:09 Claire Tallent 4:09:33 AR
50 km
(team)
China
Liang Rui
Yin Hang
Ma Faying
8 pts Ecuador
Paola Viviana Pérez
Johana Ordóñez
Magaly Bonilla
21 pts Ukraine
Khrystina Yudkina
Vasylyna Vitovshchik
Alina Tsviliy
40 pts

Results

Women’s 50 k

Rank Name Nationality Time Penalties
1st place, gold medalist(s) Rui Liang China 4:04:36
2nd place, silver medalist(s) Hang Yin China 4:09:09
3rd place, bronze medalist(s) Claire Tallent Australia 4:09:33 ~
4 Paola Pérez Ecuador 4:12:56
5 Faying Ma China 4:13:28
6 Johanna Ordóñez Ecuador 4:14:28
7 Maocuo Li China 4:14:47
8 Julia Takacs Spain 4:16:37
9 Nastassia Yatsevich Belarus 4:18:00
10 Nadzeya Darazhuk Belarus 4:18:31 >>
11 Magaly Bonilla Ecuador 4:19:04 ~
12 Khrystyna Yudkina Ukraine 4:22:15
13 Vasylyna Vitovshchyk Ukraine 4:24:08 >
14 Mayra Herrera Guatemala 4:28:30
15 Alina Tsvilii Ukraine 4:28:49
16 Ainhoa Pinedo Spain 4:30:02
17 Mar Juárez Spain 4:30:30
18 Tiia Kuikka Finland 4:32:43 >
19 María Larios Spain 4:37:43
20 Lyudmyla Shelest Ukraine 4:37:43 >
21 Kseniya Radko Ukraine 4:38:23
22 Mariavittoria Becchetti Italy 4:40:15
23 Natalie Le Roux South Africa 4:48:00
24 Lucie Barritaul France 4:48:08 >>
25 Maéva Casale France 4:51:13 >
26 Joci Caballero Peru 4:52:01
27 Nair De Rosa Brazil 4:52:43
28 Erin Taylor-Talcott United States 5:08:56 >>
29 Susan Randall United States 5:12:07
Kathleen Burnett United States DNF ~ >
Inês Henriques Portugal DNF
Kang Zhou China DQ ~ >>>