Skip to main content

ICC Under-19 World Cup Schedule 2020


  • 1st Match, Group D, at Kimberley, Jan 17 2020
    South Africa Under-19s
    Afghanistan Under-19s
  • 2nd Match, Group C, at Potchefstroom, Jan 18 2020
    Zimbabwe Under-19s
    Bangladesh Under-19s
  • 3rd Match, Group A, at Potchefstroom (Uni), Jan 18 2020
    New Zealand Under-19s 195/2 (28.5/50 ov)
    Japan Under-19s
  • 4th Match, Group D, at Bloemfontein, Jan 18 2020
    Canada Under-19s
    United Arab Emirates
  • 5th Match, Group B, at Kimberley, Jan 18 2020
    Australia Under-19s
    West Indies Under-19s
  • 6th Match, Group C, at Potchefstroom (Uni), Jan 19 2020
    Scotland Under-19s
    Pakistan Under-19s
  • 7th Match, Group A, at Bloemfontein, Jan 19 2020
    India Under-19s
    Sri Lanka Under-19s
  • 8th Match, Group B, at Kimberley, Jan 20 2020
    West Indies Under-19s
    England Under-19s
  • 9th Match, Group B, at Kimberley, Jan 20 2020
    Nigeria Under-19s
    Australia Under-19s
  • 10th Match, Group C, at Potchefstroom, Jan 21 2020
    Scotland Under-19s
    Bangladesh Under-19s
  • 11th Match, Group A, at Bloemfontein, Jan 21 2020
    Japan Under-19s
    India Under-19s
  • 12th Match, Group D, at Potchefstroom, Jan 22 2020
    South Africa Under-19s
    Canada Under-19s
  • 13th Match, Group D, at Potchefstroom (Uni), Jan 22 2020
    Afghanistan Under-19s
    United Arab Emirates Under-19s
  • 14th Match, Group C, at Potchefstroom, Jan 22 2020
    Pakistan Under-19s
    Zimbabwe Under-19s
  • 15th Match, Group A, at Bloemfontein, Jan 22 2020
    Sri Lanka Under-19s
    New Zealand Under-19s
  • 16th Match, Group B, at Kimberley, Jan 23 2020
    England Under-19s
    Australia Under-19s
  • 17th Match, Group B, at Kimberley, Jan 23 2020
    West Indies Under-19s
    Nigeria Under-19s
  • 18th Match, Group C, at Potchefstroom, Jan 24 2020
    Bangladesh Under-19s
    Pakistan Under-19s
  • 19th Match, Group D, at Potchefstroom (Uni 2), Jan 24 2020
    Afghanistan Under-19s
    Canada Under-19s
  • 20th Match, Group A, at Bloemfontein, Jan 24 2020
    India Under-19s
    New Zealand Under-19s
  • 21st Match, Group A, at Potchefstroom (Uni), Jan 25 2020
    Japan Under-19s
    Sri Lanka Under-19s
  • 22nd Match, Group C, at Potchefstroom, Jan 25 2020
    Scotland Under-19s
    Zimbabwe Under-19s
  • 23rd Match, Group D, at Bloemfontein, Jan 25 2020
    South Africa Under-19s
    United Arab Emirates Under-19s
  • 24th Match, Group B, at Kimberley, Jan 25 2020
    Nigeria Under-19s
    England Under-19s
  • Plate Quarter-Final 2, at Potchefstroom, Jan 27 2020
    Japan Under-19s
    England Under-19s
  • Plate Quarter-Final 1, at Potchefstroom (Uni 2), Jan 27 2020
    Sri Lanka Under-19s
    Nigeria Under-19s
  • TUE 28/1 – 01:30 PM IST
    Super League Quarter-Final 1, at Potchefstroom, Jan 28 2020
    Australia Under-19s
    India Under-19s
  • TUE 28/1 – 01:30 PM IST
    Plate Quarter-Final 3, at Potchefstroom (Uni 2), Jan 28 2020
    Canada Under-19s
    Zimbabwe Under-19s
  • TUE 28/1 – 01:30 PM IST
    Plate Quarter-Final 4, at Potchefstroom, Jan 28 2020
    Scotland Under-19s
    United Arab Emirates Under-19s
  • WED 29/1 – 01:30 PM IST
    Super League Quarter-Final 2, at Benoni, Jan 29 2020
    West Indies Under-19s
    New Zealand Under-19s
  • THU 30/1 – 01:30 PM IST
    13th Place Play-off Semi-Final, at Potchefstroom, Jan 30 2020
    TBA
    TBA
  • THU 30/1 – 01:30 PM IST
    13th Place Play-off Semi-Final, at Potchefstroom (Uni 2), Jan 30 2020
    TBA
    TBA
  • THU 30/1 – 01:30 PM IST
    9th Place Play-off Semi-Final, at Potchefstroom (Uni), Jan 30 2020
    TBA
    TBA
  • THU 30/1 – 01:30 PM IST
    Super League Quarter-Final 3, at Potchefstroom, Jan 30 2020
    Bangladesh Under-19s
    South Africa Under-19s
  • FRI 31/1 – 01:30 PM IST
    9th Place Play-off Semi-Final, at Kimberley, Jan 31 2020
    TBA
    TBA
  • FRI 31/1 – 01:30 PM IST
    Super League Quarter-Final 4, at Benoni, Jan 31 2020
    Afghanistan Under-19s
    Pakistan Under-19s
  • SAT 1/2 – 01:30 PM IST
    13th Place Play-off, at Potchefstroom, Feb 1 2020
    United Arab Emirates Under-19s
    Canada Under-19s
  • 15th Place Play-off, at Potchefstroom (Uni 2), Feb 1 2020
    Japan Under-19s
    Nigeria Under-19s
  • 5th Place Play-off, at Potchefstroom, Feb 1 2020
    South Africa Under-19s
    West Indies Under-19s
  • 5th Place Play-off, at Potchefstroom (Uni), Feb 2 2020
    Afghanistan Under-19s
    Australia Under-19s
  • 11th Place Play-off, at Kimberley, Feb 2 2020
    Zimbabwe Under-19s
    Scotland Under-19s
  • Plate Final, at Benoni, Feb 3 2020
    England Under-19s
    Sri Lanka Under-19s
  • Semi-Final, at Potchefstroom, Feb 4 2020
    Pakistan Under-19s
    India Under-19s
  • 01:30 PM IST
    7th Place Play-off, at Benoni, Feb 5 2020
    South Africa Under-19s
    Afghanistan Under-19s
    THU 6/2 – 01:30 PM IST
  • Semi-Final, at Potchefstroom, Feb 6 2020
    Bangladesh Under-19s
    New Zealand Under-19s
  • FRI 7/2 – 01:30 PM IST
    5th Place Play-off, at Benoni, Feb 7 2020
    Australia Under-19s
    West Indies Under-19s
  • SAT 8/2 – 01:30 PM IST
    3rd Place Play-off, at Benoni, Feb 8 2020
    Pakistan Under-19s
    TBA
  • SUN 9/2 – 01:30 PM IST
    Final, at Potchefstroom, Feb 9 2020
    India Under-19s
    TBA

2018 Under-19 World Cup Fixtures

  • Sat Jan 13 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    2nd match, Group D – Afghanistan Under-19s v Pakistan Under-19s
    Cobham Oval, Whangarei
  • Sat Jan 13 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    3rd match, Group B – Papua New Guinea Under-19s v Zimbabwe Under-19s
    Lincoln No 3
  • Sat Jan 13 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    4th match, Group C – Bangladesh Under-19s v Namibia Under-19s
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Sat Jan 13 (50 ovs) 13:00 local (00:00 GMT | 05:30 IST)
    1st match, Group A – New Zealand Under-19s v West Indies Under-19s
    Bay Oval, Mount Maunganui
  • Sun Jan 14 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    5th match, Group D – Ireland Under-19s v Sri Lanka Under-19s
    Cobham Oval, Whangarei
  • Sun Jan 14 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    7th match, Group A – Kenya Under-19s v South Africa Under-19s
    Lincoln No 3
  • Sun Jan 14 (50 ovs) 13:00 local (00:00 GMT | 05:30 IST)
    6th match, Group B – Australia Under-19s v India Under-19s
    Bay Oval, Mount Maunganui
  • Mon Jan 15 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    8th match, Group C – Bangladesh Under-19s v Canada Under-19s
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Mon Jan 15 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th match, Group C – England Under-19s v Namibia Under-19s
    Queenstown Events Centre
  • Tue Jan 16 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    10th match, Group D – Ireland Under-19s v Pakistan Under-19s
    Cobham Oval, Whangarei
  • Tue Jan 16 (50 ovs) 14:00 local (01:00 GMT | 06:30 IST)
    11th match, Group B – India Under-19s v Papua New Guinea Under-19s
    Bay Oval, Mount Maunganui
  • Wed Jan 17 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    12th match, Group D – Afghanistan Under-19s v Sri Lanka Under-19s
    Cobham Oval, Whangarei
  • Wed Jan 17 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    14th match, Group B – Australia Under-19s v Zimbabwe Under-19s
    Lincoln No 3
  • Wed Jan 17 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    15th match, Group A – New Zealand Under-19s v Kenya Under-19s
    Hagley Oval, Christchurch
  • Wed Jan 17 (50 ovs) 14:00 local (01:00 GMT | 06:30 IST)
    13th match, Group A – South Africa Under-19s v West Indies Under-19s
    Bay Oval, Mount Maunganui
  • Thu Jan 18 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    16th match, Group C – Canada Under-19s v Namibia Under-19s
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Thu Jan 18 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    17th match, Group C – Bangladesh Under-19s v England Under-19s
    Queenstown Events Centre
  • Fri Jan 19 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    18th match, Group D – Pakistan Under-19s v Sri Lanka Under-19s
    Cobham Oval, Whangarei
  • Fri Jan 19 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    20th match, Group B – Australia Under-19s v Papua New Guinea Under-19s
    Lincoln No 3
  • Fri Jan 19 (50 ovs) 14:00 local (01:00 GMT | 06:30 IST)
    19th match, Group B – India Under-19s v Zimbabwe Under-19s
    Bay Oval, Mount Maunganui
  • Sat Jan 20 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    21st match, Group D – Afghanistan Under-19s v Ireland Under-19s
    Cobham Oval, Whangarei
  • Sat Jan 20 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    23rd match, Group A – Kenya Under-19s v West Indies Under-19s
    Lincoln No 3
  • Sat Jan 20 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    24th match Group C – Canada Under-19s v England Under-19s
    Queenstown Events Centre
  • Sat Jan 20 (50 ovs) 14:00 local (01:00 GMT | 06:30 IST)
    22nd match, Group A – New Zealand Under-19s v South Africa Under-19s
    Bay Oval, Mount Maunganui
  • Mon Jan 22 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th Place Play-off Quarter-Final – TBC v TBC
    Lincoln No 3
  • Mon Jan 22 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th Place Play-off Quarter-Final – TBC v TBC
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Tue Jan 23 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th Place Play-off Quarter-Final – TBC v TBC
    Lincoln No 3
  • Tue Jan 23 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th Place Play-off Quarter-Final – TBC v TBC
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Tue Jan 23 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Quarter-Final – TBC v TBC
    Queenstown Events Centre
  • Wed Jan 24 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Quarter-Final – TBC v TBC
    Hagley Oval, Christchurch
  • Thu Jan 25 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    13th Place Play-off Semi-Final – TBC v TBC
    Mainpower Oval, Rangiora
  • Thu Jan 25 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    13th Place Play-off Semi-Final – TBC v TBC
    Lincoln No 3
  • Thu Jan 25 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th Place Play-off Semi-Final – TBC v TBC
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Thu Jan 25 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Quarter-Final – TBC v TBC
    Hagley Oval, Christchurch
  • Fri Jan 26 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    9th Place Play-off Semi-Final – TBC v TBC
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Fri Jan 26 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Quarter-Final – TBC v TBC
    Queenstown Events Centre
  • Sat Jan 27 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    13th Place Play-off – TBC v TBC
    Lincoln No 3
  • Sat Jan 27 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    15th Place Play-off – TBC v TBC
    Mainpower Oval, Rangiora
  • Sat Jan 27 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    5th Place Play-off – TBC v TBC
    Hagley Oval, Christchurch
  • Sun Jan 28 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    11th Place Play-off – TBC v TBC
    Mainpower Oval, Rangiora
  • Sun Jan 28 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    5th Place Play-off – TBC v TBC
    Queenstown Events Centre
  • Sun Jan 28 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Plate Final – TBC v TBC
    Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
  • Mon Jan 29 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Semi-Final – TBC v TBC
    Hagley Oval, Christchurch
    Tue Jan 30 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
  • 7th Place Play-off – TBC v TBC
    Queenstown Events Centre
  • Tue Jan 30 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    Semi-Final – TBC v TBC
    Hagley Oval, Christchurch
  • Wed Jan 31 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    5th Place Play-off – TBC v TBC
    Queenstown Events Centre
  • Thu Feb 1 (50 ovs) 10:30 local (21:30 GMT -1d | 03:00 IST)
    3rd Place Play-off – TBC v TBC
    Queenstown Events Centre
  • Sat Feb 3 (50 ovs) 14:00 local (01:00 GMT | 06:30 IST)
    Final – TBC v TBC (Reserve Day)
    Bay Oval, Mount Maunganui