UEFA Champions League Teams 2017-18

2017–18 UEFA Champions League Teams

Group stage
 (CL) (3rd)[Note GER] (1st)[Note POR] (1st)
(1st)[Note ESP] (1st) (2nd)[Note POR] (1st)[Note NED]
(2nd)[Note ESP] (2nd) (1st)[Note FRA] (1st)
(3rd)[Note ESP] (3rd) (2nd)[Note FRA] Basel (1st)
Bayern Munich (1st/2nd) (1st)[Note ITA] (1st)
(1st/2nd)[Note GER] (2nd)[Note ITA] (1st)[Note UKR]
Play-off round
Champions Route League Route
(4th)[Note ESP] (4th) (3rd)[Note POR]
(4th)[Note GER] (3rd)[Note ITA]
Third qualifying round
Champions Route eague Route
(1st) (3rd)[Note FRA] (2nd)[Note NED] (2nd)
Olympiacos (1st) (2nd) (2nd) (2nd)
(1st) (2nd)[Note UKR] (2nd)
(2nd) (2nd)
Second qualifying round
(1st) (1st) (1st) Dundalk (1st)
(1st) Celtic (1st) (1st) Spartaks Jūrmala (1st)
1st) Qarabağ (1st) FH (1st) (1st)
(1st) (1st) Samtredia (1st) (1st)
BATE Borisov (1st) Astana (1st) IFK Mariehamn (1st) Žalgiris Vilnius (1st)
Malmö FF (1st) (1st) (1st)
Rosenborg (1st) (1st) (1st)
(1st) Žilina (1st) (1st)
First qualifying round
(1st) Víkingur Gøta (1st) (1st) (1st)
FCI Tallinn (1st) (1st) (1st)
(1st) The New Saints (1st) (1st)

2015–16 UEFA Champions League Teams

Group Stage
BarcelonaTH (1st) Bayern Munich (1st) Porto (2nd) Gent (1st)
Real Madrid (2nd) Wolfsburg (2nd) Paris Saint-Germain (1st) Galatasaray (1st)
Atlético Madrid (3rd) Borussia Mönchengladbach (3rd) Lyon (2nd) Olympiacos (1st)
Chelsea (1st) Juventus (1st) Zenit Saint Petersburg (1st) Sevilla (EL)
Manchester City (2nd) Roma (2nd) PSV Eindhoven (1st)
Arsenal (3rd) Benfica (1st) Dynamo Kyiv (1st)
Play-off Round
Champions Route League Route
Valencia (4th) Bayer Leverkusen (4th) Sporting CP (3rd)
Manchester United (4th) Lazio (3rd)
Third Qualifying Round
Champions Route League Route
Basel (1st) Monaco (3rd) Club Brugge (2nd) Rapid Wien (2nd)
Red Bull Salzburg (1st) CSKA Moscow (2nd) Fenerbahçe (2nd) Sparta Prague (2nd)
Viktoria Plzeň (1st) Ajax (2nd) Panathinaikos (2nd)
Shakhtar Donetsk (2nd) Young Boys (2nd)
Second Qualifying Round
Steaua BucureSti (1st) Malmö FF (1st) Qarabağ (1st) Skënderbeu Korçë (1st)
Maccabi Tel Aviv (1st) Ludogorets Razgrad (1st) Dila Gori (1st) Žalgiris Vilnius (1st)
APOEL (1st) Molde (1st) Astana (1st) Vardar (1st)
Midtjylland (1st) Partizan (1st) Sarajevo (1st) Dundalk (1st)
Dinamo Zagreb (1st) Videoton (1st) HJK (1st) Fola Esch (1st)
Lech Poznań (1st) Maribor (1st) Stjarnan (1st) Hibernians (1st)
BATE Borisov (1st) Trenčín (1st) Ventspils (1st)
Celtic (1st) Milsami Orhei (1st) Rudar Pljevlja (1st)
First Qualifying Round
Crusaders (1st) Pyunik (1st) B36 Tórshavn (1st) FC Santa Coloma (1st)
The New Saints (1st) Levadia Tallinn (1st) Folgore (1st) Lincoln Red Imps (1st)

Leave a Reply