Skip to main content

UEFA Europa League Qualifying Rounds 2017-18

First qualifying round

Team 1  Score  Team 2
Maribor  1–1 (a.e.t.)
(4–5 p)
Coleraine
Olimpija  2–1 (a.e.t.) Víkingur Reykjavík
B36 Tórshavn  4–3 (a.e.t.) FCI Levadia
Riteriai  3–2 (a.e.t.) Derry City
Žalgiris  2–0 Paide Linnameeskond
Honvéd  2–1 (a.e.t.) Inter Turku
Zrinjski Mostar  3–0 Differdange 03
Valletta  0–1 Bala Town
Lincoln Red Imps  2–0 Union Titus Pétange
Rosenborg  4–2 Breiðablik
Aberdeen  6–0 NSÍ Runavík
Motherwell  5–1 Glentoran
Hammarby IF  3–0 Puskás Akadémia
Malmö FF  2–0 Cracovia
Kukësi  2–1 Slavia Sofia
Ventspils  2–1 Dinamo-Auto
Shakhtyor Soligorsk  0–0 (a.e.t.)
(1–4 p)
Sfântul Gheorghe
Dinamo Minsk  0–2 Piast Gliwice
AGF  5–2 Honka
Shamrock Rovers  2–2 (a.e.t.)
(12–11 p)
Ilves
FH  0–2 DAC Dunajská Streda
The New Saints  3–1 (a.e.t.) Žilina
Vaduz  0–2 Hibernians
Servette  3–0 Ružomberok
Neftçi  2–1 Shkupi
Keşla  0–0 (a.e.t.)
(4–5 p)
Laçi
Hapoel Be’er Sheva  3–0 Dinamo Batumi
Nõmme Kalju  0–4 Mura
Bodø/Glimt  6–1 Kauno Žalgiris
Fehérvár  1–1 (a.e.t.)
(4–2 p)
Bohemians
Apollon Limassol  5–1 Saburtalo Tbilisi
Maccabi Haifa  3–1 Željezničar
Alashkert  0–1 Renova
Partizan  1–0 RFS
Lech Poznań  3–0 Valmiera
Ordabasy  1–2 Botoșani
FCSB  3–0 Shirak
Progrès Niederkorn  3–0 Zeta
CSKA Sofia  2–1 Sirens
Petrocub Hîncești  0–2 TSC Bačka Topola
Sumgayit  0–2 Shkëndija
Kairat  4–1 Noah
Locomotive Tbilisi  2–1 Universitatea Craiova
Teuta  2–0 Beitar Jerusalem
Borac Banja Luka  1–0 Sutjeska Nikšić
Iskra Danilovgrad  0–1 Lokomotiv Plovdiv
Gjilani  0–2 (a.e.t.) APOEL

Second qualifying round

Champions Path
Inter Club d’Escaldes  0–1 Dundalk
KuPS  1–1 (a.e.t.)
(4–3 p)
Slovan Bratislava
Linfield  0–1 Floriana
Riga  1–0 Tre Fiori
Djurgårdens IF  2–1 Europa
Flora  2–1 KR
Sileks  0–2 Drita
Astana  0–1 Budućnost Podgorica
Ararat-Armenia  4–3 (a.e.t.) Fola Esch
Connah’s Quay Nomads  0–1 Dinamo Tbilisi
Team 1  Score  Team 2
Main Path
Hammarby IF  0–3 Lech Poznań
Kaisar  1–4 APOEL
Mura  3–0 AGF
Maccabi Haifa  2–1 Kairat
Locomotive Tbilisi  2–1 Dynamo Moscow
Neftçi  1–3 Galatasaray
B36 Tórshavn  2–2 (a.e.t.)
(5–4 p)
 The New Saints
Coleraine  2–2 (a.e.t.)
(0–3 p)
 Motherwell
IFK Göteborg  1–2 Copenhagen
TSC Bačka Topola  6–6 (a.e.t.)
(4–5 p)
FCSB
Teuta  0–4 Granada
OFI  0–1 Apollon Limassol
Progrès Niederkorn  0–5 Willem II
Viking  0–2 Aberdeen
Standard Liège  2–0[A] Bala Town
Sfântul Gheorghe  0–1 (a.e.t.) Partizan
CSKA Sofia  2–0 BATE Borisov
Botoșani  0–1 Shkëndija
Lokomotiv Plovdiv  1–2 Tottenham Hotspur
Laçi  1–2 Hapoel Be’er Sheva
Aris  1–2 Kolos Kovalivka
Honvéd  0–2 Malmö FF
Ventspils  1–5 Rosenborg
Riteriai  1–5 Slovan Liberec
Lincoln Red Imps  0–5 Rangers
Servette  0–1 Reims
Borac Banja Luka  0–2 Rio Ave
Renova  0–1 Hajduk Split
Olimpija  2–3 (a.e.t.) Zrinjski Mostar
Kukësi  0–4 VfL Wolfsburg
DAC Dunajská Streda  5–3 (a.e.t.)  Jablonec
Piast Gliwice  3–2 Hartberg
Osijek  1–2 Basel
Shamrock Rovers  0–2 Milan
Hibernians  0–1 Fehérvár
Bodø/Glimt  3–1 Žalgiris

Third qualifying round

Champions Path
Tirana  Bye N/A
Ludogorets Razgrad  Bye N/A
Sarajevo  2–1 Budućnost Podgorica
Sheriff Tiraspol  1–1 (a.e.t.)
(3–5 p)
Dundalk
Ararat-Armenia  1–0 (a.e.t.) Celje
Riga  0–1 Celtic
KuPS  2–0 Sūduva
Legia Warsaw  2–0 Drita
  6–1 Dinamo Tbilisi
Djurgårdens IF  0–1 CFR Cluj
Floriana  0–0 (a.e.t.)
(2–4 p)
Flora
Team 1  Score  Team 2
Main Path
Mura  1–5 PSV Eindhoven
Malmö FF  5–0 Lokomotiva
Sporting CP  1–0 Aberdeen
Charleroi  2–1 (a.e.t.) Partizan
Rosenborg  1–0 Alanyaspor
VfL Wolfsburg  2–0 Desna Chernihiv
Fehérvár  0–0 (a.e.t.)
(4–1 p)
Reims
Granada  2–0 Locomotive Tbilisi
Rijeka  2–0 (a.e.t.) Kolos Kovalivka
St. Gallen  0–1 AEK Athens
LASK  7–0 DAC Dunajská Streda
Milan  3–2 Bodø/Glimt
Shkëndija  1–3 Tottenham Hotspur
Standard Liège  2–1 (a.e.t.) Vojvodina
Rostov  1–2 Maccabi Haifa
Willem II  0–4 Rangers
Apollon Limassol  0–5 Lech Poznań
Beşiktaş  1–1 (a.e.t.)
(2–4 p)
Rio Ave
FCSB  0–2 Slovan Liberec
Hapoel Be’er Sheva  3–0 Motherwell
Copenhagen  3–0 Piast Gliwice
Basel  3–2 Anorthosis
Galatasaray  2–0 Hajduk Split
Viktoria Plzeň  3–0 SønderjyskE
APOEL  2–2 (a.e.t.)
(4–2 p)
 Zrinjski Mostar
CSKA Sofia  3–1 B36 Tórshavn