Skip to main content

UEFA Europa League Qualifying Rounds 2017-18

First qualifying round

Team 1 Score Team 2
Maribor 1–1 (a.e.t.)
(4–5 p)
Coleraine
Olimpija 2–1 (a.e.t.)Víkingur Reykjavík
B36 Tórshavn 4–3 (a.e.t.)FCI Levadia
Riteriai 3–2 (a.e.t.)Derry City
Žalgiris 2–0Paide Linnameeskond
Honvéd 2–1 (a.e.t.)Inter Turku
Zrinjski Mostar 3–0Differdange 03
Valletta 0–1Bala Town
Lincoln Red Imps 2–0Union Titus Pétange
Rosenborg 4–2Breiðablik
Aberdeen 6–0NSÍ Runavík
Motherwell 5–1Glentoran
Hammarby IF 3–0Puskás Akadémia
Malmö FF 2–0Cracovia
Kukësi 2–1Slavia Sofia
Ventspils 2–1Dinamo-Auto
Shakhtyor Soligorsk 0–0 (a.e.t.)
(1–4 p)
Sfântul Gheorghe
Dinamo Minsk 0–2Piast Gliwice
AGF 5–2Honka
Shamrock Rovers 2–2 (a.e.t.)
(12–11 p)
Ilves
FH 0–2DAC Dunajská Streda
The New Saints 3–1 (a.e.t.)Žilina
Vaduz 0–2Hibernians
Servette 3–0Ružomberok
Neftçi 2–1Shkupi
Keşla 0–0 (a.e.t.)
(4–5 p)
Laçi
Hapoel Be’er Sheva 3–0Dinamo Batumi
Nõmme Kalju 0–4Mura
Bodø/Glimt 6–1Kauno Žalgiris
Fehérvár 1–1 (a.e.t.)
(4–2 p)
Bohemians
Apollon Limassol 5–1Saburtalo Tbilisi
Maccabi Haifa 3–1Željezničar
Alashkert 0–1Renova
Partizan 1–0RFS
Lech Poznań 3–0Valmiera
Ordabasy 1–2Botoșani
FCSB 3–0Shirak
Progrès Niederkorn 3–0Zeta
CSKA Sofia 2–1Sirens
Petrocub Hîncești 0–2TSC Bačka Topola
Sumgayit 0–2Shkëndija
Kairat 4–1Noah
Locomotive Tbilisi 2–1Universitatea Craiova
Teuta 2–0Beitar Jerusalem
Borac Banja Luka 1–0Sutjeska Nikšić
Iskra Danilovgrad 0–1Lokomotiv Plovdiv
Gjilani 0–2 (a.e.t.)APOEL

Second qualifying round

Champions Path
Inter Club d’Escaldes 0–1Dundalk
KuPS 1–1 (a.e.t.)
(4–3 p)
Slovan Bratislava
Linfield 0–1Floriana
Riga 1–0Tre Fiori
Djurgårdens IF 2–1Europa
Flora 2–1KR
Sileks 0–2Drita
Astana 0–1Budućnost Podgorica
Ararat-Armenia 4–3 (a.e.t.)Fola Esch
Connah’s Quay Nomads 0–1Dinamo Tbilisi
Team 1 Score Team 2
Main Path
Hammarby IF 0–3Lech Poznań
Kaisar 1–4APOEL
Mura 3–0AGF
Maccabi Haifa 2–1Kairat
Locomotive Tbilisi 2–1Dynamo Moscow
Neftçi 1–3Galatasaray
B36 Tórshavn 2–2 (a.e.t.)
(5–4 p)
 The New Saints
Coleraine 2–2 (a.e.t.)
(0–3 p)
 Motherwell
IFK Göteborg 1–2Copenhagen
TSC Bačka Topola 6–6 (a.e.t.)
(4–5 p)
FCSB
Teuta 0–4Granada
OFI 0–1Apollon Limassol
Progrès Niederkorn 0–5Willem II
Viking 0–2Aberdeen
Standard Liège 2–0[A]Bala Town
Sfântul Gheorghe 0–1 (a.e.t.)Partizan
CSKA Sofia 2–0BATE Borisov
Botoșani 0–1Shkëndija
Lokomotiv Plovdiv 1–2Tottenham Hotspur
Laçi 1–2Hapoel Be’er Sheva
Aris 1–2Kolos Kovalivka
Honvéd 0–2Malmö FF
Ventspils 1–5Rosenborg
Riteriai 1–5Slovan Liberec
Lincoln Red Imps 0–5Rangers
Servette 0–1Reims
Borac Banja Luka 0–2Rio Ave
Renova 0–1Hajduk Split
Olimpija 2–3 (a.e.t.)Zrinjski Mostar
Kukësi 0–4VfL Wolfsburg
DAC Dunajská Streda 5–3 (a.e.t.) Jablonec
Piast Gliwice 3–2Hartberg
Osijek 1–2Basel
Shamrock Rovers 0–2Milan
Hibernians 0–1Fehérvár
Bodø/Glimt 3–1Žalgiris

Third qualifying round

Champions Path
Tirana ByeN/A
Ludogorets Razgrad ByeN/A
Sarajevo 2–1Budućnost Podgorica
Sheriff Tiraspol 1–1 (a.e.t.)
(3–5 p)
Dundalk
Ararat-Armenia 1–0 (a.e.t.)Celje
Riga 0–1Celtic
KuPS 2–0Sūduva
Legia Warsaw 2–0Drita
 6–1Dinamo Tbilisi
Djurgårdens IF 0–1CFR Cluj
Floriana 0–0 (a.e.t.)
(2–4 p)
Flora
Team 1 Score Team 2
Main Path
Mura 1–5PSV Eindhoven
Malmö FF 5–0Lokomotiva
Sporting CP 1–0Aberdeen
Charleroi 2–1 (a.e.t.)Partizan
Rosenborg 1–0Alanyaspor
VfL Wolfsburg 2–0Desna Chernihiv
Fehérvár 0–0 (a.e.t.)
(4–1 p)
Reims
Granada 2–0Locomotive Tbilisi
Rijeka 2–0 (a.e.t.)Kolos Kovalivka
St. Gallen 0–1AEK Athens
LASK 7–0DAC Dunajská Streda
Milan 3–2Bodø/Glimt
Shkëndija 1–3Tottenham Hotspur
Standard Liège 2–1 (a.e.t.)Vojvodina
Rostov 1–2Maccabi Haifa
Willem II 0–4Rangers
Apollon Limassol 0–5Lech Poznań
Beşiktaş 1–1 (a.e.t.)
(2–4 p)
Rio Ave
FCSB 0–2Slovan Liberec
Hapoel Be’er Sheva 3–0Motherwell
Copenhagen 3–0Piast Gliwice
Basel 3–2Anorthosis
Galatasaray 2–0Hajduk Split
Viktoria Plzeň 3–0SønderjyskE
APOEL 2–2 (a.e.t.)
(4–2 p)
 Zrinjski Mostar
CSKA Sofia 3–1B36 Tórshavn